Kdo prodával nemovitost formou aukce, nikdy nelitoval! Chcete vědět proč? | Dorina Šebíková

7-8 minut čtení

Realitní aukce nebo také obálková metoda. Co si představíte pod těmito pojmy? Jednoduše řečeno se jedná o soutěž, kdo ze zájemců o nemovitost dá kupujícímu nejlepší nabídku. Ale proč ji využívat při klasickém prodeji Vaší nemovitosti? Proč nezůstat u zcela standardního a ozkoušeného modelu prodeje s realitním makléřem, kdy často prodejce také dostane dobré nabídky koupě? Možná si říkáte: Co z toho budu mít? V čem je to lepší? Není to riskantní? Vědí potenciální kupci vůbec o nějakých aukcích? Tak si pojďme o nich něco říct, ať víte, o čem je řeč.

Co to ta aukce nebo obálková metoda vlastně je?

Obálková metoda už vlastně není tak výstižné pojmenování. Většina nabídek už se totiž dneska podává elektronicky, ač se sem tam stále stane, že jí někdo přinese fyzicky zapečetěnou. Když si to pro začátek úplně zjednodušíme – na internet se vystaví inzerát Vaší nemovitosti. Zorganizuje se prohlídka nemovitosti pro zájemce o ni a ti pak mohou do určitého data posílat své nabídky (nabídka bude obsahovat výši ceny, za kterou jsou kupci ochotni koupit, kdy mohou koupit, příp. další parametry, které si může stanovit i sám prodávající). Prodávajícímu se po skončení aukce předloží všechny nabídky a může si tak v klidu všechny porovnat a vybrat tu nejlepší. A nemusí to vždycky být ta s tou nejvyšší navrhovanou částkou, prodávající může upřednostnit menší výnos výměnou například za možnost v nemovitosti ještě chvíli bydlet nebo možnost okamžité koupě atd.

A teď to nejdůležitější – kdy a proč je pro Vás aukce výhodnější než klasický prodej

Aukce se vyplatí vždy, když se objeví víc než jeden zájemce o nemovitost. Kde jsou soupeři, tam je soutěž. To platí v životě i v realitách. Zájemci budou chtít Vaši nemovitost získat, zároveň vědí, že jsou v soutěžním prostředí, a proto nabídnou tu nejlepší nabídku, jakou si můžou dovolit. Zároveň neznají nabídky ostatních zájemců, proto je jistotou, že budou nabízet opravdu to nejlepší, co je v jejich možnostech. Můžete namítnout, že při klasickém prodeji Vám taky často někdo nabídne víc, než za kolik jste původně chtěli prodávat. Ale o tom zas třeba neví další potenciální kupce, který by možná nabídl ještě víc. Nebo by víc nenabídl, protože to nechápe jako soutěž, ale spíše jako úplatek. Aukce je oproti tomu zcela transparentní a férovou soutěží s jasnými pravidly. A v soutěži vždycky vyhrává ten nejlepší – základní výhodou aukce tedy je, že Váš prodej zrealizujete se zájemcem, který nabídl ty nejlepší podmínky koupě.

A druhou neocenitelnou výhodou aukce je její rychlost a efektivnost. Při klasickém prodeji se po prohlídkách zájemci ještě několikrát makléři ozývají, radí se o nabídkách, posílají nabídky, mění nabídky. To všechno Váš realitní makléř konzultuje s Vámi. A Vy si jen těžko porovnáváte všechny pro a proti jednotlivých kupců (kdo přišel dřív, kdo může kdy koupit, za kolik, z čeho koupi financuje atd.). Aukce má jasně stanovené datum konce, dokdy se musí poslat nabídky, a pak už je máte úplně jednoduše všechny srovnané pěkně vedle sebe.

Má obálková metoda výhoda i pro kupující?

Mohlo by se zdát, že výhody plynou z obálkové metody jen pro prodávající. Není tomu ale tak. Kupující mají díky pevně danému termínu podání nabídek čas a prostor dostatečně svou nabídku zvážit a rozmyslet. Pokud by chtěli kupovat standardně, většinou se dostávají pod časový tlak, pokud vědí, že je zájemců víc a musejí rychle udělat co možná nejlepší nabídku.

Aukce se mnou ve 12 snadných krocích

 1. Na úvod Vám osobně vysvětlím celý postup aukce a její výhody.
 2. Dohodneme se na minimální ceně, kterou požadujete za Vaši nemovitost a kterou budou potenciální kupci navyšovat.
 3. Celý můj tým připraví Vaši nemovitost tak, aby byla atraktivní pro potenciální kupující. Co příprava obnáší? Naaranžujeme nábytek, uděláme květinovou dekoraci, vše nafotíme a uděláme videoprezentaci, případně 3D vizualizaci.
 4. Připravíme prodejní kampaň.
 5. Nabídku umístíme na největší realitní inzertní portály.
 6. Budu jednat se všemi zájemci o koupi a zorganizuji prohlídky nemovitosti.
 7. Na prohlídku nemovitosti mohou přijít jen zájemci, kteří mají zajištěné financování nemovitosti.
 8. Do 48 hodin od prohlídky mají zájemci možnost vložit svou nabídku ceny do systému RE/MAX. Do vypršení termínu nemá nikdo k nabídkám přístup.
 9. Po vypršení termínu pro podání nabídek Vám pomůžu vybrat tu nejvýhodnější.
 10. Moji právníci připraví smluvní dokumentaci, zajistí úschovu peněz a provedou Vás po právní stránce celým procesem.
 11. Po zápisu nového vlastníka v katastru nemovitostí předám novému majiteli na základě předávacího protokolu nemovitost.
 12. Zajistím veškeré převody elektřiny, plynu, vody, odhlásím Vás z daně z nemovitých věcí
  a ráda zařídím spoustu dalších drobností souvisejících s převzetím nemovitosti.

Stále se ptáte, proč prodávat formou aukce a proč zrovna se mnou?

 • Aukce je velmi náročná na organizaci a nastavení a dodržování jejích pravidel. RE/MAX, pro který pracuji, je má jasně definované (přístupné zde) a organizaci díky dostatku zkušeností zvládám s lehkostí a přehledem.
 • S tím také souvisí, že prodávající i kupující musejí pořadateli aukcí věřit. Že aukce skutečně probíhá dle stanovených pravidel. Pracuji pro RE/MAX, protože v tuto značku věřím, a vím, že v případě, že některé pravidlo poruším, RE/MAX se mnou okamžitě rozváže spolupráci a budu nucena mu nahradit škodu. Proto dělám vždy vše dle svého nejlepšího svědomí a podle pravidel.
 • Opravdu důležité je jedno z pravidel RE/MAX, a to, že nemáme jako makléři možnost vidět nabídky před ukončením jejich podávání. Nemůže se tedy stát, že bych mohla se zájemci nějak vyjednávat nebo jim dávat informace o ostatních nabídkách.
 • O takové aukci je také potřeba dát pořádně a včas vědět. Já mám na to ověřené nástroje, díky kterým jsem schopná téměř vždy sehnat více než jednoho zájemce.
 • Umím fundovaně poradit.
 • Provize pro mě je předem stanovena a nijak se nemění při navýšení kupní ceny. Rozdíl mezi minimální stanovenou cenou a vyšší nabídnutou cenou je tedy pouze odměnou pro vás.

Čísla místo slibů

 • Zrealizovala jsem už 26 aukcí.
 • Aukcím se věnuji od roku 2015
 • Cena nemovitostí se aukcí v průměru navýšila o 9% . (v průměru o 400.000,-)
 • Největší navýšení oproti minimální dohodnuté ceně bylo o 610.000,-Kč.
 • Prodej se v průměru formou aukce zrealizuje do 12 dní od zveřejnění inzerce

Svěřte svou nemovitost do rukou experta na realitní aukce a prodejte ji za maximum ceny. Kontaktovat mne můžete zde.

Kdy a proč se začala psát česká historie realitních aukcí?

Psal se rok 2015. A ten znamenal pro realitní aukce opravdový boom. V tomto roce se totiž po ekonomické recesi sazby hypotečních úvěrů dostaly na své pomyslné dno a začal tak raketově stoupat zájem o nemovitosti. O jednu nemovitost najednou začalo mít zájem více potenciálních kupců. A problém nastal při rozhodování, komu prodat. Někdo tam byl první, někdo nabídl nejvyšší cenu, někdo byl sympatický. Špatně se to porovnávalo a zájemci předpokládali, že se nemovitost prodá prvnímu, který chtěl koupit. A pokud tomu tak nebylo, byli zklamaní a často si stěžovali. Navíc ceny rostly tak rychle, že makléři už nebyli schopni přesně určovat kupní ceny. A tak začaly aukce nabývat na oblíbenosti.

Aukce není dražba! Jaký je mezi nimi rozdíl?

Aukce Dražba
Vlastnictví se mění až po tom, co si kupující zvolí nejlepší nabídku a zrealizuje se standardní prodej.
Vlastnictví se mění příklepem licitátora při samotné dražbě.
Řídí se občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb.
Řídí se zákonem o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb.
Vyhrává nejlepší nabídka, což nemusí být nutně nejvyšší nabídnutá cena.
Vyhrává vždy nabídka s nejvyšší nabídnutou částkou.
Zájemci před aukcí nic neplatí.
Před začátkem dražby se vybírá dražební jistota.
Lze financovat hypotékou.
Nelze financovat hypotékou.

Kupující mohou nákup podmínit dalšími požadavky, např. datum prodeje, zdroj financování atd.

Podmínky jsou předem jasně dané a nelze je měnit.